Google Play’ den Android için Sevindirici Haber

google_play_haber

Google, bazı Android uygulamalarının reklam ve kötü amaçlı olarak sahip olduğu özellikleri kökten kaldıracak bir düzenlemeye gideceğini açıkladı.

iOS platformuna göre son derece özgür bir yapıda olan ve bu yönüyle de ayrı konumlanmış bir kullanıcı kitlesi bulunan Android, bazı üçüncü şahıs yazılımların kötü amaçla kullandığı bu özgürlüğe karşılık bir takım düzenleme yapıldı.

Google tarafından açıklanan yeni Play Store politikası gereği, daha önce herhangi bir detay belirtilmeyen bazı konular, yazıya dökülmüş oldu. Buna göre artık kullanıcıların zaman zaman başına bela olabilen bildirim ekranı reklamları ortadan kalkıyor. Bu konuda sınırları kesin olarak çizen Google, ilgisi olmaksızın reklam çıkaran uygulamalara izin verilmeyeceğini duyurdu. Hatları kesin olarak çizilen düzenlemede, ilgi derecesi ölçüsünde reklamvari bildirimlere ise açık kapı bırakıldı. Mesela herhangi bir oyun, oyun içi satın almalar ile belirli bir ücret karşılığı sunulan bir hizmeti veya özelliği, indirimli veya ücretsiz sunmaya başladığında bildirim reklamı çıkarabilecek veya bir hava yolu şirketine ait uygulama, kullanıcılarını özel teklifler için bilgilendirebilecek. Alakasız bildirimler kesin olarak yasak.

Bir Cevap Yazın