Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Özellikle yaz aylarında telefonunu suya düşüren,telefonu ile denize giren birçok kişi ne yapacağını bilmediği için farklı yerlerden duyduğu birçok şeyi dener ancak çoğunlukla telefona daha çok zarar verir. Telefonunun çalışmayacağını anlayan kişi ise; hemen bu durumu garanti kapsamında halletmek üzere servise gönderir ancak atlanan bir nokta var ki garantinin geçersiz kalmasına neden oluyor. Artık hemen hemen tüm telefonların içerisinde su ile temas sırasında renk değiştiren bir parça bulunuyor. Eğer servis bu parçaya bakar ve renk değişimini fark ederse cihazınız tümüylegaranti kapsamı dışında kalıyor.
Peki, telefonunuz su ile temas ederse yapacağınız acil müdahale ile onun hayatını kurtarabileceğinizi biliyor musunuz?
 Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?
Bugün sizlere telefonunuz su ile temas ederse anında müdahale edebileceğiniz 3 hayati yöntemden bahsedeceğiz.
1.Elektrik Süpürgesi
Cep telefonunun içerisindeki nemi buharlaştırmanın en iyi yolu, bir elektrik süpürgesi ile içerisinde bulunan nemin dışarı çıkarılmasıdır. Bu yöntemi kullanırken şunu da unutmayın ki, bu konuda yapılan en büyük yanlış saç kurutma makinesinden medet ummaktır. Çünkü saç kurutma makineleri, her ne kadar soğuk üfleme özelliğine sahip olsa da ortam sıcaklığından çok daha sıcak hava üfler. Bu hava ise; telefonunuzun içerisinde bulunan lehimlere kalıcı hasar verir.
2. Pirinç Taneleri
Özellikle nemli bölgelerde yaşayan kişilerin en çok başvurduğu nem alıcı araç olan pirinç, tuzun nemlenmemesi için kullanıldığı gibi suya düşen telefonunuzu her ne kadar silseniz bile içerisinde bulunan nemi büyük ölçüde almaya yarıyor. Burada yapmanız gereken şey aslında oldukça basit. Telefonunuzu tümüyle kaplayacak bir kavanoza pirinç doldurup telefonu bu pirincin içerisine gömmek ve kavanozun ağzını kapatarak en az bir gün bekletmek.
3. Denature Alkol
Bu yöntem daha çok telefonunu tuvalete düşürenler için tavsiye ediliyor. Bu alkol sayesinde hem telefonunuzu dezenfekte edebilir hem de alkolün uçuculuğu sayesinde telefonunuzdaki nemi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın