Kağıt Para Nasıl Yapılır?

Kaıt Para Nasıl Yapılır?

para

Başlığı okuyunca eminim biraz şaşıracaksınızdır. Yav, kağıt para işte, nasıl neyden yapılır diye düşünsenizde aslında tüm yıllar boyunca öğreneceğiniz en ilginç bilgilerden birisi sanırım bu olacaktır. Biz hep yıllardır elimizde tuttuğumuz apraların kağıttan yapıldığını zannetsekte aslında elimizde tuttuğumuz paralar kağıt değildir.

Elimizde tuttuğumuz paralar aslında pamuktan üretilmektedir. Günümüzde de aslında elimizde tuttuğumuz paralar birer kağıt para değildir. İnsanların genelinin bilmemesi ve halk arasında yaygına gelmiş kullanım yüzünden biz bunlara “kağıt para” diyoruz. Ancak paranın asıl ham maddesi kumaştır. Peki bu fikir nereden kimin aklına esmiş ? Henüz bu konu hakkında net bir bulgu yok ancak bilinen tek şey paranın pamuktan yapıldığı değil.

Paranın aslında pamuktan üretilmesi yakın günümüze dayanıyor. Yani asıl kağıt paraları bizler pamuk basımı olarak 1950′den sonra görmüşüz. Ondan öncede kağıt yapında selüloz benzeri kağıt yapım malzemeleri kullanılmış. Kenevir ağacı ve şuanda dünyamızda aktif şekilde uyuşturucu olarak bilinen marihuana da onlardan birisidir. Sahte para yapanların asılında en atladıkları nokta burası olduğu için bizler bugün kağıt paraların sahteliğinide kolayca anlayabiliyoruz. Bu yüzden akıl yürütme ile anlaşıldığı kadarıyla bunun bu şekilde yapılmasının temel nedeni kağıt paraların sahte basımını önlemek olabilir. Daha fazla ilginç bilgiler için web sitemizi takip etmeye devam edin :)

Bir Cevap Yazın