Bluetooth Nedir,Hangi Amaçla Kullanılır?

 

 

1994 senesinde Ericsson şirketi, elektronik aygıtların birbirleri ile iletişimini sağlamak için kablolardan arındırılmış, daha az enerji harcayan ve daha hızlı bir yol bulmak için çalışmalar başlatır. Bu çalışmaların sonunda ise Bluetooth teknolojisi ortaya çıkar. Bu teknoloji sayesinde kişisel bilgisayarlar, telefonlar vs. aygıtların birbiri arasındaki veri transferi radyo frekansları aracılığıyla yapılmaya başlanır.

Bluetooth türkçede “mavi diş” anlamına gelmektedir ve ismini bir Viking kralı olan Harald Blatand’tan alır. Blatand kelimesinin anlamı mavi diştir. Bu ismi almasının sebebi ise İskandinav şirketlerinin bluetooth çalışmalarına büyük destek sağlamasındandır.

Bluetooth günümüzde sıklıkla cep telefonu iletişimlerinde kullanılıyor. Telefon-Telefon yada Telefon-Bilgisayar şeklindeki çift yönlü iletişim bu teknoloji sayesinde çok daha rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor. Bluetooth öncesinde, kızıl ötesi adı verilen ve saniyede 115 kbit veri transferine izin veren bir iletişim protokolü kullanılıyordu. IRDA(Infrared Data Association) olarak geçen bu protokolde kapsama alanı çok daha dardı. Bluetoothun geliştirilmesi ile kızıl ötesi(irda) teknolojisi hem kapsama alanı olarak hem de hız olarak geride bırakıldı. Bluetooth cihazlarının kapsama alanı, cihaz türlerine bağlı olarak değişse de 0-100 metre arasındadır. Genelde son kullanıcıya hitap eden telefon örneklerinde bu rakam 10 metre kadardır. 10 metrelik alan içersinde bulunan iki aygıt birbirlerine tanıtıldıktan sonra kablosuz veri aktarımı ve dosya paylaşımı yapılabilir.

Bluetooth özelliğine sahip kulaklıkları muhakkak görmüşssünüzdür. İnsan sesi de dahil olmak üzere bir çok verinin radyo frekansları aracılığı ile ufak mesafelerde hızlı ve güvenli bir şekilde nasıl taşındığını bluetooth kulaklıkları sayesinde anlamak ve tecrübe etmek mümkündür.

Bu teknolojiye güvenlik açısından bakacak olursak, veriler en fazla 128bit’lik kodlamalarla şifrelenebilir. Her cihazın kendisine ait 48bitlik tanımlaması mevcuttur. Bunu bir nevi bilgisayarların ip numaraları olarak görmek mümkün. Bu sayede aygıtlar birbirlerini ayırt edebiliyorlar.

Bluetooth ve diğer kablosuz iletişim teknolojileri gelişimlerini radyonun icadına borçlular. Radyo frekansları ile iletişim mantığı, gün geçtikte geliştirilerek daha  hızlı daha güvenli ve kapsama alanı çok daha fazla olan iletişim protokolleri ortaya çıkarılmaktadır.

Bir Cevap Yazın